Sulyos derékfájás

Által | 2022. október 8., szombat

Navigáció

  • Sulyos derékfájás
  • Hát- és derékfájás
  • A derékfájás lehetséges okai
  • Mit jelent a reggeli és az éjszakai derékfájás?
  • Sulyos derékfájás

    Házi feladatot és életmód tanácsokat is ad, amelyek nem csak növelik a mielőbbi gyógyulás esélyét, de tartósan fenntartja a közös munka által kialakult pozitív állapotot is. Kérjen időpontot hozzánk és segítünk! Az előzőekhez képest sokkal súlyosabb problémát jelent azonban a porckorongsérv, ha a húszas éveinkban gyakran tapasztalunk reggeli derékfájdalmat, az sajnos a kezdődő porckorongsérv jele. Fontos itt megemlíteni az esetleges vizelési panaszokat illetve a különböző bőrterületek belső combok, alhas stb. Bővebben az isiászról itt. A kisugárzás amiatt jelenik meg, mivel a perifériás ideget valahol valamilyen szövet nyomja, provokálja.

    Sulyos derékfájás

    Bővebben a porckopásról itt. Lark would be — at that weekly hospice meeting. Derékfájás terhesség esetén Öt felnőttből négynél legalább egyszer kialakult kifejezett derékfájdalom élete során, és az egyik leggyakoribb oka az orvos-beteg találkozásoknak és a táppénznek. Ha nem szűnik meg teljesen, előfordulhat, hogy egy-két hét fekvésre van szüksége a fájdalom teljes megszűnéséhez. A fájdalom felépésekor és a mozgáskorlátozottság keletkezésekor a legfontosabb a pihentetés, a derék tehermentesítése. A gerincvelőből való kilépés helyén lévő ideggyök ill.

    Hát- és derékfájás

    A csigolyák között porckorongok is vannak, hogy csontok el tudjanak mozdulni egymáshoz képest, ezek az úgynevezett discusok. Segít az aktív fájdalomcsillapítás! Ennek oka a csigolyák csontállományának túlnövekedése, ami egy idő után szintén nyomhatja a gerincvelőt és az idegeket. Vizelési problémák vagy székletürítés: Ezek a tünetek, mint például a fenék szaruhártya és végbélnyílás szenzoros rendellenességei, jelezhetik a coccyx régió idegrendszerének közelgő károsodását. A derékfájás okozója lehet isiász betegség is ülőidegzsába. Ez is vezethet ismétlődő és hosszan elnyúló derékbántalmakhoz.

    A derékfájás lehetséges okai

    Sulyos derékfájás

    Utóbbit derékfájás, az összes korábban említett derékfájásnál tartós eredményt, gyógyulást illetve az újabb sulyos megelőzését egyedül a mozgásterápiával, a gondosan felépített és szakember által vezetett gyógytornával érhetünk el. Ritkább esetekben a belső szervek felől érkezik kisugárzó panasz, ez azonban már belgyógyász szakorvosi kompetenciát igényel. A reggeli derékfájást alapvetően három forrásra vezethetjük vissza: egyrészt a mozgás miatt jelentkezhet túlterhelés, a rossz alvási szokások vagy a porckorongsérv miatt. Nőknél gyakran a csontritkulás, férfiaknál a Scheuermann- és a Bechterew-kór miatt kialakuló és egyre romló testtartásegyre jelentősebb csípőprovokációt okoz. Csontritkulás Csontritkulás másnéven osteoporosis. Bővebben Az isiász szindróma Lumbágó. A fájdalom felépésekor és a mozgáskorlátozottság keletkezésekor a legfontosabb a pihentetés, a derék tehermentesítése.

    Mit jelent a reggeli és az éjszakai derékfájás?

    A derék és hátfájás ellen sokféleképpen lehet védekezni, attól függően hogyan alakul ki és mennyire súlyos. Természetesen a derékfájás sokféle lehet ezért jó tudni, hogy mi alapján tudunk különbséget tenni a többféle derékfájás között. Egyrészt fontos arra figyelni, hogy mikor jelentkezik a derékfájás, éjszaka vagy reggel kínoz-e minket legtöbbet a derékfájdalom.

    Attól függően, hogy melyik napszakban jelentkezik a derékfájás, több forrása is lehet a problémának. Napszaktól függően tovább tudjuk csoportosítani a különböző derékfájásokat. Az éjszakai derékfájásból jelentkezhet például olyan, amikor reggel, ébredéskor tapasztalunk fájdalmat, de az is előfordulhat, hogy a fájdalomtól nem tudunk aludni. Előbbi derékfájás esetén legtöbbször megterheltük a derekunkat az előző nap, ülőmunka esetén nem mozogtunk eleget, sport esetén elmaradt a nyújtás, alváskor rossz pozícióban aludtunk vagy esetleg a matracunk szorul cserére.

    Amikor viszont a fájdalom nem hagy minket aludni, akkor izomsérülés vagy akár idegbántalom is állhat a háttérben. A reggeli derékfájást alapvetően három forrásra vezethetjük vissza: egyrészt a mozgás miatt jelentkezhet túlterhelés, a rossz alvási szokások vagy a porckorongsérv miatt. Artrózisban szenvedő betegeknél az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A fájdalomra jellegzetes, hogy pihenésre csökken. További jellegzetessége a reggeli merevség, amely ébredés után mintegy percig tart.

    A test bármelyik ízületét érintheti a betegség. Bővebben Artrózis ízületi porckopás Csontritkulás. Az oszteoporózis a csontok anyagának kóros mértékű megkevesbedése úgy, hogy a maradék csontállomány szerkezete és eloszlása a testben szabályos marad.

    Az oszteoporotikus csontok meggyengülnek, ami miatt korábban még könnyen elviselt terhelések hatására is eltörhetnek. Bővebben Csontritkulás oszteoporózis Gerinccsatorna-szűkület. Gerinccsatorna-szűkületről akkor beszélünk, ha a gerincvelőt és az idegeket körülvevő, a csigolyák által képzett csontos csatorna beszűkült. Ennek oka a csigolyák csontállományának túlnövekedése, ami egy idő után szintén nyomhatja a gerincvelőt és az idegeket. Ez is érdekelheti!

    Gerinccsatorna-szűkület kezelése korszerű endoszkópos műtéttel Csigolyabántalom szpondilózis, spondylosis és csigolyaízületi gyulladás szpondilartrózis, spondyloarthrosis. Ezek az állapotok a gerinc "elhasználódása" miatt alakulnak ki, tehát általában az öregedés velejárói. Vannak, akiknél idős korban sem érik el azt a mértéket, hogy tüneteket okozzanak.

    Bővebben A spondylosis Spondilolisztézis spondylolisthesis. Ez az állapot akkor alakul ki, ha az egyik csigolya teste és íve elválik egymástól, ami miatt a gerinc egy része fokozatosan elcsúszik a másik részéhez képest.

    Bővebben Spondylolisthesis csigolyaelcsúszás Gerincsérv. Gerincsérvről, pontosabb megfogalmazásban porckorong-sérvről porckorong-kitüremkedésről akkor beszélünk, ha a porckorong elveszti tartását és hátrafelé kitüremkedik esetleg külső burka el is szakad és a belsejében levő, lágy gumihoz hasonló anyag kinyomódik belőle , ahol közvetlen nyomás alá helyezi a gerinc belsejéből, a gerinccsatornából kilépő idegeket.

    Bővebben A porckorongsérv gerincsérv Isiász. Ez az állapot akkor alakul ki, ha a gerincsérv az ülőideget nervusz iszkiádikusz nyomja. Éles, a farpofákba és a láb hátulsó felszínére sugárzó fájdalom jellemzi. Bővebben Az isiász szindróma Lumbágó. A lumbágó kifejezést a leggyakoribb, izom és szalag eredetű panaszok megjelölésére használják.

    Ritka, de súlyos, deréktáji panaszt okozó betegségek Kauda ekvina lófarok - a gerincvelő alatti idegköteg szindróma. Súlyos állapot, amely a lábak gyengeségével, a törzs alsó része és a combok zsibbadásával "lovaglónadrág" , illetve a vizelet és a székletürítés szabályozásának zavarával jár. A gerincvelői daganat nyomhatja az idegeket és ezáltal fájdalmat okoz. A daganatok okozta derékfájdalom lehet primer vagy metasztatikus, azaz elsődlegesen is érintheti a gerincet, vagy más szervről érkező áttétként is.

    A daganatos fájdalom nehezen reagál a kezelésre, pihenésre romlik, és akár a csigolyatest összeroppanását is okozhatja. A gerinc szöveteinek fertőzése spondilodiscitis, osteomielitis. A derékfájáshoz társuló láz, melegségérzés gerinc fertőzéses megbetegedésének tünete lehet.

    A kopás a derékfájás leggyakoribb oka. Artrózisban szenvedő betegeknél az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A fájdalomra jellegzetes, hogy pihenésre csökken. További jellegzetessége a reggeli merevség, amely ébredés után mintegy percig tart. A test bármelyik ízületét érintheti a betegség.

    Bővebben Artrózis ízületi porckopás Csontritkulás. Az oszteoporózis a csontok anyagának kóros mértékű megkevesbedése úgy, hogy a maradék csontállomány szerkezete és eloszlása a testben szabályos marad. Az oszteoporotikus csontok meggyengülnek, ami miatt korábban még könnyen elviselt terhelések hatására is eltörhetnek. Bővebben Csontritkulás oszteoporózis Gerinccsatorna-szűkület. Gerinccsatorna-szűkületről akkor beszélünk, ha a gerincvelőt és az idegeket körülvevő, a csigolyák által képzett csontos csatorna beszűkült.

    Ennek oka a csigolyák csontállományának túlnövekedése, ami egy idő után szintén nyomhatja a gerincvelőt és az idegeket. Ez is érdekelheti! Gerinccsatorna-szűkület kezelése korszerű endoszkópos műtéttel Csigolyabántalom szpondilózis, spondylosis és csigolyaízületi gyulladás szpondilartrózis, spondyloarthrosis. Ezek az állapotok a gerinc "elhasználódása" miatt alakulnak ki, tehát általában az öregedés velejárói.

    Vannak, akiknél idős korban sem érik el azt a mértéket, hogy tüneteket okozzanak. Bővebben A spondylosis Spondilolisztézis spondylolisthesis. Ez az állapot akkor alakul ki, ha az egyik csigolya teste és íve elválik egymástól, ami miatt a gerinc egy része fokozatosan elcsúszik a másik részéhez képest. Bővebben Spondylolisthesis csigolyaelcsúszás Gerincsérv.

    Gerincsérvről, pontosabb megfogalmazásban porckorong-sérvről porckorong-kitüremkedésről akkor beszélünk, ha a porckorong elveszti tartását és hátrafelé kitüremkedik esetleg külső burka el is szakad és a belsejében levő, lágy gumihoz hasonló anyag kinyomódik belőle , ahol közvetlen nyomás alá helyezi a gerinc belsejéből, a gerinccsatornából kilépő idegeket.

    Bővebben A porckorongsérv gerincsérv Isiász. Ez az állapot akkor alakul ki, ha a gerincsérv az ülőideget nervusz iszkiádikusz nyomja. Éles, a farpofákba és a láb hátulsó felszínére sugárzó fájdalom jellemzi.

    Bővebben Az isiász szindróma Lumbágó. A lumbágó kifejezést a leggyakoribb, izom és szalag eredetű panaszok megjelölésére használják. Ritka, de súlyos, deréktáji panaszt okozó betegségek Kauda ekvina lófarok - a gerincvelő alatti idegköteg szindróma. Súlyos állapot, amely a lábak gyengeségével, a törzs alsó része és a combok zsibbadásával "lovaglónadrág" , illetve a vizelet és a székletürítés szabályozásának zavarával jár.

    A gerincvelői daganat nyomhatja az idegeket és ezáltal fájdalmat okoz. A daganatok okozta derékfájdalom lehet primer vagy metasztatikus, azaz elsődlegesen is érintheti a gerincet, vagy más szervről érkező áttétként is. A daganatos fájdalom nehezen reagál a kezelésre, pihenésre romlik, és akár a csigolyatest összeroppanását is okozhatja. A gerinc szöveteinek fertőzése spondilodiscitis, osteomielitis.

    Az idegi eredetű, kisugárzó tüneteket különös gondossággal kell kezelnünk. Fontos, hogy időben elcsípjük és a megfelelő kezeléssel ezt a gyógytornász vagy a szakorvos választja ki gyógyítsuk. Minél hamarabb felszabadítjuk az adott ideget a nyomás alól, annál nagyobb az esélye, hogy maradványtünet nélkül, teljesen meggyógyul az adott terület.

    De itt az időfaktor tényleg az egyik legfontosabb tényező, mert az idegszövet nagyon érzékeny, sérülékeny szövet és sokkal lassabban gyógyul, mint más szövetek. Ha pedig drasztikus károsodás éri, pl. Alvás közben fellépő derékfájás Éjszakai fájdalom mögött legtöbbször valamilyen gyulladásra gyanakodhatunk. A gyulladás gócpontja lehet a kisízület, a porckorong, az ideg vagy a környező izmok akár.

    A gyógyszeres gyulladáscsökkentés mellett gondosan felépített, átmozgató gyógytorna gyakorlatokkal, bizonyos nyújtásokkal, krioterápiával is sokat segíthetünk, hogy minél hamarabb elkezdődhessen a derék terápiás helyreállítása. Az éjszakai fájdalomnál át kell gondolnunk azt is, hogy bizonyos alvási pozíciók hogyan hatnak az adott területre. Alvás közben ugye jellemzően mozdulatlanok vagyunk, az izmaink ernyedtek.

    Ekkor előtérbe kerülnek bizonyos statikus okok, pl. Akárcsak egy épületnél a tartószerkezet, úgy a testünkben is a csontok egymáshoz képesti elhelyezkedése, az ízületekre ható erők határozzák meg a feszültségi pontokat. Kialakulhatnak ún. Ezeket a blokkokat speciális fogásokkal, manuálterápiával a szakképzett gyógytornászok képesek kioldani és utána a megfelelő tornagyakorlatok adásával már helyreállítható a funkciójuk. Ritka esetekben, ha hetekig nem múlik az éjszakai fájdalom, esetleg fokozódik, kiterjed, ki kell vizsgálnunk, nehogy daganatos megbetegedés álljon a hátterében.

    Állás közben jelentkező derékfájdalom Álló helyzetben a teljes testsúlyunk hat a testünkre, az ízületeinkre. A derekunkban ekkor alaphelyzetben egy természetes homorulat, ún.

    Ezt a lordosist négy különböző izomcsoport tartja meg. Ezek elölről fönt a hasizmok, különösen is a mély hasizom, elöl alul a csípőhajlító izmok, hátul lent a farizmok, hátul feljebb a derékizmok és a mély gerinctartó izmok. E négy izomcsoportnak a megfelelő egyensúlya szükséges az optimális pozícióhoz. Ha pl. Ez a fokozottabb görbület azonban az izmok megtartó ereje nélkül igen nagy terhet ró a gerincünkre, aminek következtében elfárad, gyakrabban válik fájdalmassá. Álló helyzetben a minden második embert érintő, egyszerű gerincferdülés, scoliosis is okozhat panaszokat.

    Gyakran sajoghat a hátunk, derekunk, pontszerűen vagy épp kiterjedten, élesen vagy tompán, ami attól függ, hogy melyik szövetünk jelez éppen. A degeneratív, vagyis az öregedéssel fellépő változások miatt is fájhat álló helyzetben a derekunk, hiszen e folyamat során a vizet veszítő szövetek, különösen is a porcok, így az ízületek, kopásnak indulnak.

    Ahogy fokozatosan vékonyodik az ízületek felszínén a porcréteg illetve a csigolyák között a porckorongok is dehidratáltakká válnak, úgy a csontok egyre közelebb kerülnek egymáshoz és a mozgásuk is lecsökken.

    Mindezek miatt fokozatosan veszítjük el mobilitásunkat és álláskor kifejezetten érezhetjük a terhelődő területek fájdalmát. Mivel az egész testünk súlypontja, vagyis a legnagyobb teherviselő pontja az L5-ös csigolya és a keresztcsont magasságában található, ezért leggyakrabban itt alakulnak ki a derékproblémák.

    Az állandó fájdalom rendkívüli módon megpróbálja nem csak a szervezetet, hanem a lelkünket is. Ennek hátterében gyakran a kezeletlen vagy csak gyógyszeresen kezelt, de mozgásterápiával nem helyreállított derékfájások állnak. Okozhatja az állandó derékfájásunkat pl. A munkánkból adódó speciális terhelés órákon keresztül fennállhat, főleg, ha nem váltunk közben pozíciót.

    Gondoljunk csak bele, hogy vannak nem is kevesen akik akár órát is ülnek folyamatosan egy helyben. Ez döntően befolyásolja a későbbiekben a gerincünk álapotát. Egy másik forrás lehet az állandósult panasznak,ha a gerincferdülés a lumbális szakaszon fokozottabb, akár előre-hátra, akár oldalirányban.

    Ez is vezethet ismétlődő és hosszan elnyúló derékbántalmakhoz. Tartós gyulladásnál gondolnunk kell helyi vagy egyéb területen lévő nem kezelt gyulladási gócra ez lehet fogászati eredetű gyulladás, pl. A nagyon hosszan elnyúló, ismeretlen eredetű derékfájásnál, ha az egyéb általánosabb problémákat orvosilag már kizárták, gondolnunk kell sajnos tumoros megbetegedés lehetőségére is.

    Utóbbit kivéve, az összes korábban említett derékfájásnál tartós eredményt, gyógyulást illetve az újabb kialakulás megelőzését egyedül a mozgásterápiával, a gondosan felépített és szakember által vezetett gyógytornával érhetünk el. Minél korábban kezdjük el a rendszeres gyógytornát, annál hamarabb jönnek majd az eredmények, de fontos azt is megjegyeznünk, hogy sosem késő elkezdeni.

    Bármilyen okból is fáj a derekunk, bármilyen régóta vagy már sok fájdalmas időszakon legyünk túl, a mozgásterápia elkezdésével csak nyerhetünk. Mi az oka, hogy bal oldalt vagy jobb oldalt jelentkezik épp a derékfájdalom? Az, hogy melyik oldalon fáj a derekunk, többmindentől függhet. Gerincferdülésnél a görbület homorú, konkáv oldalán a kisízületek torlódnak, az izmok megrövidült helyzetbe kerülnek.

    Ezen az oldalon nyomásfokozódás lép föl, ami fájdalmat generál. Porckorong problémánál a kitüremkedés iránya a meghatározó. Ha a discus pl. Jellemző lehet még, hogy önvédelemként, úgynevezett antalgiás-tartást veszünk fel, vagyis elhajolunk, elcsavarodunk az ellenkező oldalra azért, hogy elkerüljük a nyilalló fájdalmat.

    Ezt az automatikus védekező mechanizmust is gyógytornász segítségével minél hamarabb le kell építeni. Ha tartósan fennáll, később szintén gerincproblémákhoz vezet, hiszen másképp és aszimmetrikusan terhelődik a gerinc és az egész test.

    Gyakori probléma szokott lenni, hogy hirtelen megemelünk valami nehezet, és lehajláskor illetve felegyenesedéskor el is csavarodunk valamerre.

    Ekkor a derékban nagy nyíróerők lépnek fel, ráadásul a plusz súly plusz terhelést jelent. Az elcsavarodással ellenkező oldalon az izmoknak, ízületeknek többszörös erővel kell dolgozniuk egy számukra kicsavart helyzetben, hogy föl tudjuk emelni a súlyt.

    Ekkor gyakran következik be ún. A gerinc egyik vagy másik oldalára kisugárzó fájdalmat adhatnak még a vesék. Combba sugárzó derékfájdalom okai A combba sugárzó fájdalom a legtöbbször idegi eredetre utal. Ez azt jelenti, hogy az alsó végtagba lefutó idegpályák valahol nyomás alá kerülnek.

    Attól függően, hogy ez milyen magasságban történik, az idegpálya mely szakaszán általában L4, L5. S1 , különböző helyekre futhat ki a fájdalom: a comb elülső-, oldalsó- vagy hátulsó részére, a lábszár különböző felszíneire vagy akár még lejjebb, a lábfejbe, rüsztbe, nagylábujjba vagy a talpunk felé. Ezt a sugárzó, ún. Kisugárzó panaszoknál mindig szakszerűen fel kell térképeznünk, hogy honnan ered a zsibbadás, milyen magasságból, mennyire intenzív, mekkora területre terjed ki.

    Ezt a gyógytornász speciális gyakorlatokkal leteszteli, közben monitorozza a páciens tüneteit, folyamatosan figyeli és kérdezi is, hogy mit érez a különböző mozdulatok végzésekor. Ha beigazolódott, hogy idegi eredetű panaszról van szó, akkor a célunk, hogy minél hamarabb felszabadítsuk az ideget a nyomás alól.

    Erre gyakran ún. Ezekkel a gyakorlatokkal rövid időn belül nap alatt radikálisan enyhíthetjük a fájdalmat. Ha a kitüremkedő porckorong nyomja az ideget vagy ideggyököt, érdemes McKenzie módszerét alkalmazni.

    Itt is nagyon fontos, hogy szakértő gyógytornász alapos mozgásvizsgálat után válassza ki az adott McKenzie gyakorlatot és nyomonkövesse a gyakorlat hatását. Ha ugyanis magunktól kezdünk el végezni egy bizonyos mozdulatsort pl. Ahogy a fogfájásunkkal is fogorvoshoz fordulunk, úgy a mozgásszervi bajainkkal is szakemberhez menjünk, hogy a megfelelő kezelést kapjuk. Kisugárzó tüneteknél gondolnunk kell még a csípő ízületre, aminek kopásakor gyakran lágyékhajlatba sugárzó tünet jelentkezik, vagy intenzív hasizom edzéseknél a ferde hasizom is adhat hasonló szimptómát, de ott vannak még a különböző izmok, melyek túlterhelése szintén okozhat zsibogó, villanó fájdalmat.

    Ritkább esetekben a belső szervek felől érkezik kisugárzó panasz, ez azonban már belgyógyász szakorvosi kompetenciát igényel. Csípőtáji fájdalommal együtt jelentkező derékfájás A derekunkból gyakran a csípő felé is kisugározhat a fájdalom, mivel funkcionális szempontból a derék, a csípő és a medenceöv egy összefüggő rendszerbe tartozik. Ha az egyiknél a mozgástartomány valamilyen okból lecsökken pl. Ha ez a fájdalom a derék felől ered, akkor először ezt a területet érdemes kezelés alá vennünk.

    Ahogy fokozatosan visszaadjuk a lumbális gerinc mozgását, csökkentjük a fájdalmat, ezzel párhuzamosan csökken a csípő érintettsége. Ugyanakkor ez a funkcionális egység azt is jelenti, hogy ha a gerinc túlságosan fájdalmas, akkor a másik két oldalról, tehát a csípők és a medence felől is hatást tudunk gyakorolni rá, és enyhíthetjük a panaszokat.

    A csípő érintettsége gyakran a védekező testtartás következménye. Ezalatt azt értjük, hogy ha a derekunk fáj, azt megpróbáljuk valahogy kikerülni, elhajolunk egyik vagy másik irányba, esetleg egy kicsit előrefelé. Ekkor a csípőízületekre máris fokozottabb és aszimmetrikus terhelés hárul, amire általában fájdalommal reagálnak. Érdemes tehát megfelelő gyakorlatokkal leépítenünk a kóros, védekező testtartást, hogy helyreálljon a terhelési egyensúly.

    A csípőbe radiáló tünet jöhet a porckorongok felől is, ha azok elérik az ideget, és elkezd lehúzódni a fájdalom a comb külső oldalán. Erre pl. Ha megszűntettük a provokációt a tünetek hamar enyhülnek. Nőknél gyakran a csontritkulás, férfiaknál a Scheuermann- és a Bechterew-kór miatt kialakuló és egyre romló testtartásegyre jelentősebb csípőprovokációt okoz. A derék-csípő-medence egyensúlya idővel egyre jobban megbomlik, ami a test tengelyének torzulásához vezet, következtében az ízületek kóros helyzetben kopnak.

    Minél hamarabb helyreállítjuk az egészséges testtartást, annál nagyobb eséllyel csökkentjük az ebből származó fájdalmakat. A lágyékhajlatban futnak át az alsó végtagba menő fő erek, artériák, vénák. Idős kor esetében ezek szűkületének kockázatára is gondolnunk kell, illetve ha lágyéksérv gyanúja áll fenn, az is provokálhatja ezt a területet. Ennek hátterében legtöbbször az elgyengült ún. Core izomzatnak nevezzük azon izmok csoportját, melyek a törzsünk stabilitásáért, a megfelelő testtartásért felelnek.

    Ide tartoznak a hasizmok, azon belül is legfőképp a mélyen belül elhelyezkedő haránt-hasizom, a gerincet tartó hátizmok, főleg a multifidusok, amik a csigolyákat közvetlenül kapcsolják össze, a rekeszizom és a medencefenék izmai, az ún.

    Ők együttesen tartják megfelelő pozícióban a törzsünket, illetve mozgás közben az ő erejük és aktivitásuk nélkülözhetetlen ahhoz, hogy pl. Ha ezek az izmaink gyengék vagy inaktívak, akkor a terhelés a gerincünkre, porckorongokra, szalagokra és az ízületeinkre helyeződik át, amik jóval sérülékenyebbek. Ha gyakran ismétlődik az előrehajlás tipusos pl.

    Minél korábban visszaerősítjük a core-izmainkat, helyreállítjuk a megfelelő testtartást és mozgás közben is működésbe hozzuk a stabilizáló izmokat, annál jobban csökkentjük a sérülés esélyét. A core-izomzat erősítésének egyik kulcsingere az egyensúly fejlesztés, amit a gyógytornász különböző eszközök labda, dynair, fizioball, stability tréner stb. Fontos azonban, hogy betartsuk az ún.

    Máskülönben előfordulhat, hogy túl nagy megerőltetés miatt a derékizmok görcsössé válnak és ezzel egy újabb fájdalom-kört indítunk el. Ilyenkor izomlazító és nyújtó gyakorlatokat adunk, hogy hamar feloldjuk az izomfeszességet és csak ezután következhet a derékstabilizációs tréning.

    Derékfájás ébredéskor Alvás során a testünk pihen, az izmaink ernyedtek, tehát nem működnek, viszont általában egy adott testhelyzetben vannak órákon keresztül. Az izom legnagyobb ellensége a tartós mozdulatlanság, akár a hosszú ideig tartó fekvés, ülés vagy állás.

    Ez persze nem azt jelenti, hogy nem aludhatnánk 8 vagy akár több órán keresztül is, hiszen a pihentető alvás a szerveztünk egészséges működésének egyik alapfeltétele. Viszont gondolnunk kell arra, hogy milyen a fekhelyünk. Nem jó, ha túl puha, az sem, ha túl kemény.

    Megfelelő alátámasztásra van szükségünk, ugyanakkor legyen kényelmes is, hogy zavartalanul tudjunk pihenni. Ha a fekhelyünk jó, gondolkodjunk el rajta, hogy általában milyen pozícióban alszunk el. A kutatások szerint a gerinc számára a legpihentetőbb a háton alvás. Szerencsés embernek mondhatja magát, aki így tud elaludni. Utána a következik a sorban az oldalt alvás és a hason alvás. Fontos átgondolnunk, hogy amikor reggel fájdalmas derékkal ébredünk, akkor inkább fölhúzott lábakkal oldalt vagy hason fekvésben töltöttük-e az éjszakát.

    Mindezek a részletek fontos információval bírhatnak a gyógytornász számára. A leggyakrabban azonban ennél többször van szó. A gyulladás tipikus tünete az éjszakai fájdalom, mozdulatlan helyzetben ugyanis a gyulladás egyik összetevője, az oedema fokozódik és ez feszíti a környezetében lévő szöveteket.

    Túlzott terhelés hatására elindulhat a derékban ilyen gyulladásos folyamat, ami rontja a pihenésünket és éjszaka meg is ébredhetünk a fájdalomra. Ilyenkor érdemes gyógyszerekkel kémiailag csökkenteni a gyulladásból származó fájdalmat és utána elkezdeni a gyógytornát. Meg kell említenünk itt még, hogy bizonyos daganatos betegséget is okozhatnak éjszaka jelentkező fájdalmat, ezek kivizsgálása természetesen orvosi hatáskör.

    Futás közben, járáskor jelentkező derékfájdalom Futáskor és járáskor a gerincünk ún. Ez azt is jelenti, hogy a medencénk ilyenkor előrebillent helyzetű, és ha a hasizmok elölről nem adnak biztos támaszt, akkor a terhelés a gerincoszlopra összpontosul. Futáskor pedig még ott van a fellépő ütközéses erőhatás, amikor egyik lábunkról a másikra váltunk. Mindez a porckorongokra, a kisízületekre nézve domináns hatást gyakorol. Ha az egyik lumbális csigolya előre helyezett, vagyis ún.

    Ezt szakmai nyelven kirakatnéző tünetnek is hívjuk, ami annyit jelent, hogy hosszabb séta során többször megállásra kényszerül az érintett. Amikor megáll gyakran pl. Ez a tünet jelentkezik gericcsatorna szűkület, canalis stenosis esetébenis. Gyakori még a gerincferdülésből vagy hanyag testtartásból eredő panaszok felerősödése futáskor vagy járáskor, hiszen függőleges helyzetben testünk teljes tömegével hatunk az ízületeinkre és a gerincferdülésből scoliosis eredő aszimmetrikus terhelés ilyenkor maximális.

    Hasba sugárzó derékfájdalom Általában alhasba, lágyékhajlatba kisugárzó tünettel járhat bizonyos lumbális csigolyák előretolt helyzete. A gyógytornász ilyenkor a fizikális vizsgálat során ún. Ezt a csigolyát kell a megfelelő gyakorlatokkal mély hasizom erősítés, multifidusok edzése, hátizmok roborálása a megfelelő pozícióba hozni és abban stabilizálni.

    A lágyékhajlatba villanó, késszúrás szerű szimptómát adhat még a túl feszes ferde hasizomzat is, mivel ezek az izmok a medencének ezen a területén erednek vagy tapadnak. Ezt a szakember egy speciális technikával, ún. A fascia nem más, mint az a speciális kötőszövetünk, amely beborítja mind az izmainkat, szerveinket illetve a közöttük lévő tereket ki is tölti.

    Erre az ínra kell nekünk, gyógytornászoknak pont merőleges irányban hatnunk, hogy a kezünkkel történő nyomással fellazítsuk őket. Habár a manuális, kézzel végzett terápiák közül nem ez a legkíméletesebb, de gyakran a leggyorsabb eredményeket hozza.

    Annak ellenére, hogy ezzel a módszerrel valamennyi fájdalmat is előidézünk, mindig a páciens szubjektív határain belül maradunk és csak annyi impulzust adunk, amennyit ő még jóérzéssel tud viselni. Derékfájás köhögéskor Köhögéskor, tüsszentéskor a hasűri nyomás extrém módon fokozódik, majd hirtelen kirobban. Ez az óriási nyomásváltozás egészséges embereknél nem okoz fájdalmat.

    Viszont, ha azt érzékeljük, hogy bármelyik esetben éles, szúró, nyilalló fájdalmunk lesz arra a pillanatra, amikor kitüsszentjük, köhögjük a levegőt, gondolnunk kell valamilyen mozgásszervi elváltozásra. Ez lehet egyszerűen egy kisízületi blokk, ami a nyomásfokozódás miatt fájdalmassá válik. Ezt kezelhetjük ízületi mobilizációval, lágyrész technikákkal illetve manuálterápiával is.

    Manuálterápia során elvisszük a kisízületet a korlátozott mozgástartománya határáig, és ott a levegővétellel összhangban finoman rásegítünk a hiányzó mozgásirányban, ezzel megnöveljük a szabad mozgástartományát, vagyis oldjuk a blokkot.

    A blokkoldás gyakran egy finom sercenő, kattanó hanghatással is jár, ami után rögtön érezzük, hogy szabadabban és újra fájdalom nélkül tudjuk mozgatni az adott régiót. Köhögés, tüsszentéskor fellépő fájdalom oka lehet még az előrebillenő keresztcsont, szaknyelven fokozott sacrum dőlésszög. A keresztcsont hátul a két csípőlapát között elhelyezkedő, lefelé néző háromszögalakú csont, ami az öt ágyéki csigolya összecsontosodásából alakul ki.

    Mivel a csúcsa lefelé néz, ezért mechanikailag úgy viselkedik, mint egy ék. Minél lejjebb helyezkedik el, annál inkább szétfeszíti kétoldalra a csípőlapátokat, és ott ahol hozzáízesül a medencéhez, fájdalmas pontokat generál.

    Gyógytornagyakorlatokkal azonban ez a dőlésszög csökkenthető és az izmok megerősítésével és aktív használatával a keresztcsont meg is tartható az optimális helyzetben.

    Ezzel az ún. Beállt a derekam segítség! A beállt derék egy hétköznapokban gyakran használt kifejezés, ami azonban szamailag sokmindent takarhat. Tapasztalataim szerint a leggyakrabban lumbágót értenek alatta, vagyis egy olyan időről időre visszatérő derékfájós epizódot, amikor a lumbális gerinc szinte egyik napról a másikra nagymértékben immobilissá válik. Ez csak látszólag történik egyik napról a másikra, valójában általában egy évek alatt lassan, fokozatosan kifejlődő folyamatról van szó.

    A kiváltó oka a legtöbbször a helytelen testtartás, a tartós ülőmunka pl. Utóbbinál szinte mindenféle foglalkozás megemlíthető, amiben egy adott testhelyzet a szokottnál gyakrabban és huzamosabb ideig áll fenn. Emellett rendkívül fontos szereppel bírhat még az elégtelen mozgásmennyiség, izomerősítés vagy éppen az ellenkezője, a helytelenül kivitelezett túledzés.

    A testünk számára a legkedvezőbb a mozgás és a sokféleség kombinációja, vagyis az izomerősítés különböző formáinak és a nyújtásoknak a variálása. De térjünk vissza a beállt derék problematikájához. Abban az esetben, ha valóban egy gyulladásos fellángolásról van szó, tényleg szükségünk lehet nap pihentetéssel egybekötött gyulladáscsökkentésre, de mindez nem oldja meg a probléma gyökerét.

    Számba kell vennünk, hogy mitől alakul ki időről időre a derékpanaszunk, ezt kell gyógytornász közreműködésével felfedeznünk és a segítségével átstrukturálnunk, áthangolnunk. Ha ez sikerül, és rendszeresen odafigyelünk a személyre szabott gyakorlataink végzésére, onnantól kezdve egyre ritkábban jelentkeznek fájdalmas epizódok vagy gyakran teljesen el is múlhatnak.

    A teljes helyreállás pedig az életminőségünket kiugróan növelné, valljuk be őszintén. Derékfájás vesetájékon A derékfájás gyakran kisugárzó tüneteket is ad, sokszor oldalirányba, mintegy övszerűen. Amikor arra kérjük a pácienst, mutassa meg, hol érzi a fájdalmat, gyakran teljes tenyerével a derék két oldalához mutat vagy esetleg csak az egyik oldalra, vesetájékra. A gerinc két oldalán futnak a kilépő idegek, melyek hozzák-viszik az információt az izmokhoz, végtagokhoz. Hogy megértsük a kisugárzás folyamatát, jó, ha megismerjük egy kicsit az idegek morfológiáját.

    Az idegrendszernek van egy központi része, ezt az agyvelő és a gerincvelő alkotja, és van egy perifériás része, melyet az innen kilépő és az ide befutó idegek alkotnak. A gerinccsatornában fut lefelé a gerincvelő, melyet a csigolyaívek szinte teljesen körbezárnak, ezzel is védve azt a károsodás veszélyétől. A perifériás idegeknek azonban valahol ki- és be kell lépniük oldalirányban a végtagok és az izmok felé. Minden egyes csigolya magasságában van ideggyök, és ideg, mely oldalirányban kifut a gerinc két oldalán, ezt nevezzük szakszóval szegmentális beidegzésnek.

    Attól függően, hogy melyik szegment magasságában válik érintetté az ideg vagy az ideggyök, különböző testfelszíni területre, ún. A gyógytornász az alapos kikérdezéssel és speciális mozdulatok végeztetésével föl tudja térképezni, mely szegmentumból ered a fájdalom.

    Ezek az ún. Miután pontosan lokalizálta a kisugárzás gócpontját, onnantól kezdve szakszerűen kiválasztott gyakorlatok végzésével illetve manuális technikákkal képes fokozatosan fölszabadítani az ideget a provokálódás alól, így a gyöki tünetek pl.

    Ezután az idegszövet szépen lassan regenerálódik, de közben nagyon fontos, hogy az általa beidegzett izmokat megfelelő erősségű gyakorlatokkal visszaerősítsük, figyelve arra, hogy az idegi tünetet elkerüljük. Mint az a leírásból is érzékelhető, ez egy összetettebb folyamat, mely komplex látásmódot és terápiát igényel. A szakképzett gyógytornászok speciális, ezekre a problémákra kifejlesztett módszereket is ismernek pl. McKenzie-terápia, Idegmobilizációs gyakorlatok, Neurodinamika stb.

    Ülés közbeni derékfájdalom Ülő helyzetben a lumbális gerinc hajlított, flektált helyzetben van és a hátul futó derékizmok és idegek is enyhén feszülnek. Ekkor a csigolyák közti távolság dorsalisan nő, a szegmentum hátrafelé nyílik, a porckorongok minimális mértékben hátrafelé boltosulnak. Amennyiben ez az ülő helyzet huzamos ideig fennáll vagy hanyag testtartással társul beeső derék, görnyedt hát, előreesett váll stb. De a pozíciótól függően lehet oldalirányú, laterális komponense is.

    Ezt a folyamatot nevezzük a porckorong sérvesedésének. Eleinte jellemzően a derék közepén, centrálisan érzünk kellemetlen, tompa fájdalmat, és ha kijövünk az ülőhelyzetből, lassan ez el is múlik mivel a nucleus még vissza tud helyezkedni eredeti pozíciójába. Hosszútávon pedig nélkülözhetetlen a megfelelő ergonómikus ülőhelyzet kialakítása és fenntartása, hogy ezzel megelőzzük a kiújulást.

    Ha kényszerűségből, pl. Ezt az izombalanszt kell helyreállítanunk megfelelő mozgásterápia segítségével. Véleményem szerint nagyon fontos megtalálnunk az adott munkakörhöz idomuló és kivitelezhető megoldások megtalálását, mert csak akkor lesz valóban hosszútávon eredményes a kezelés, ha a páciens be tudja építeni az instrukciókat a hétköznapjaiba.

    Mi köze a derékfájásnak és talp zsibbadásnak egymáshoz? Korábban már beszéltünk az izmok szegmentális beidegzettségéről, ami azt jelenti, hogy adott csigolya magasságában adott idegpályák lépnek ki a végtagok felé.

    Ezek az idegpályák különböző bőrterületekre is adnak kisugárzódást, ezek az ún. A kisugárzás amiatt jelenik meg, mivel a perifériás ideget valahol valamilyen szövet nyomja, provokálja. Mivel az idegszövet eleve nagyon érzékeny és lassan gyógyul, emiatt minél régebb óta tart a provokálódása, annál nagyobb a tartós idegsérülés veszélye.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *